iPhone Güncelleme

 

iPhone’ unuzu Güncellemeniz için 5 Neden

 

Bu güncelleme istemlerini görmezden gelmeyi bırakın ve bugün iOS un en son sürümünü yükleyin.

 

 

iPhone unuzun işletim sistemi iOS u güncellemek, zamanınızı ve cihazınızın depolama alanını alır. Güncellemeden sonra iPhone unuzun kullanıcı arayüzü de değişebilir. Daha Sonra. ya dokunmak ve bunun yerine güncellemeyi yok saymak çok daha kolay.

 

Ancak iOS unuzu iPhone unuzda güncellemek ne kadar önemlidir? Anlaşıldı, bu çok önemli. iPhoneun uzu en son iOS a güncellemeniz için birkaç nedene bakalım.


1. Hata Düzeltmeleri

 

Teknoloji dünyasında "hata" terimi, bir programın çökmesine veya beklenmedik sonuçlar üretmesine neden olan bir hatayı ifade eder. iPhone hataları tamamen rastgele olabilir ve günlük kullanımınızı etkileyebilir.

 

Örneğin, Apple Watch ile Kilidi Aç özelliğini kullanamama sorunu yaşamış olabilirsiniz. Veya hücresel verilerinizin düzgün bağlanmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunların her ikisi de, bazı iPhone kullanıcılarının güncel olmayan yazılımlar nedeniyle yaşadığı hatalardır.

 

 

En son iOS güncellemesi, genellikle bu yaygın kullanıcı sorunlarını çözmek için hata düzeltmeleri içerir. Böylece iOS u güncellemek, cihazınızdan en iyi performansı almanızı sağlar.

 

2. Güvenlik Güncellemeleri

 

Her iOS yükseltmesi, iPhone unuzu korumak için çeşitli güvenlik açıklarını yamalayan güvenlik güncellemeleri içerir. Bu, iPhone unuza virüsten koruma yazılımı veya uygulamaları yüklemenize gerek olmamasının nedenlerinden biridir. (Bu güvenlik yamalarının jailbreak yapılmış bir iPhone u korumayacağını unutmayın.)

 

Şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçınmaya dikkat ettiğiniz için güncellemenin gerekli olmadığını hissedebilirsiniz. Belki de antivirüs korumalı masaüstü bilgisayarınızda bankacılık işlemleri gerçekleştiriyorsunuz.

 

Ancak iPhone unuz saldırıya uğradığında ve verilerinizin güvenliği ihlal edildiğinde çok geçtir. Kendinizi bu baş ağrısından kurtarmak ve iOS u güncellemek en iyisidir.

 

3. Yeni Özellikler

 

Son on yılda, büyük iOS güncellemeleriyle birlikte birçok yeni ve heyecan verici özellik kullanıma sunuldu.

 

 

iOS 9 ile birlikte, cihazınızın kalan pil gücünün önemli ölçüde daha uzun süre dayanmasını sağlayan Düşük Güç Modu geldi. iOS 12, iPhone unuzu kaç saat kullandığınızın kaydını sağlayan ve uygulama kullanım sınırlarını belirlemenizi sağlayan Ekran Süresini tanıttı. iOS 14, iPhone unuzun Ana Ekranını kişiselleştirmek için size daha fazla yetenek kazandıran Widget ları ortaya çıkardı. Ve iOS 15 in Canlı Metin özelliği, bir resim veya fotoğraftaki metni taramanıza bile olanak tanır.


4. Uygulama Uyumluluğu

 

Bazı uygulamalar yalnızca iOS un sonraki sürümleriyle çalışır. Örneğin, Reddit gibi sosyal medya uygulamalarını veya Canva gibi popüler grafik tasarım uygulamasını indirmek istiyorsanız, bunu yalnızca iPhone unuz en az iOS 13 çalıştırıyorsa yapabilirsiniz.

Apple genellikle bir cihaz için en az beş yıl boyunca iOS güncellemeleri sağlar. iPhone 7 gibi daha eski bir cihaz kullanıyor olsanız bile, cihazınızın iOS u güncel olduğu sürece tüm bu uygulamaların keyfini çıkarabilirsiniz.

 

5. Yeni Emojiler

 

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan mesaj aldığınızda üzerinde soru işaretli kare bir emoji görüyor musunuz? Gerçek emoji muhtemelen görünmüyor çünkü eski iOS unuzun buna erişimi yok.

 

 

En son emojileri almak için iOS u güncellemek önemsiz görünebilir. Ancak arkadaşlarınızın size metin üzerinden hangi ifadeleri ilettiği hakkında hiçbir fikriniz olmadığında biraz yalnız hissedebilirsiniz. Emojiler iletişim kurmanın eğlenceli bir yoludur, bu yüzden güncelleme yapabilir ve eğlenceye katılabilirsiniz!

 

iOS u Güncellemek İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

 

iOS 15.1 den iOS 15.2 ye küçük bir sıçrama gibi artımlı güncellemeler hızla yüklenebilir ve karşılaştığınız genel iPhone sorunlarını kolayca çözer.

Ancak, daha büyük güncellemeler için (iOS 14 ten iOS 15 e geçmek gibi), yüklemeden önce bir veya iki hafta beklemenizi öneririz. Bunun nedeni, bu güncellemelerin daha büyük hatalara neden olabilmesidir. Yeni hataların zaten çözüldüğü bir sonraki güncelleme için bir süre beklemek daha iyidir.